Obsah

Čeští panovníci od Přemyslovců po Habsburky

Typ: ostatní
vzdělávací program

Muzeum Kroměřížska

V úterý 12. března 2019 žáci 8. a 9. ročníku ZŠ a MŠ Litenčice navštívili Muzeum Kroměřížska, a to interaktivní výstavu s názvem Jarmila Haldová – Čeští panovníci od Přemyslovců po Habsburky.

Čeští panovníci – Přemyslovci, Lucemburkové, Jagellonci a Habsburkové se nám představili v unikátním souboru 118 reliéfních kolorovaných dřevořezeb ilustrátorky a výtvarnice Jarmily Haldové. Ta se projektu českých panovníků intenzivně věnuje již přes deset let. Před samostatnou realizací studuje odbornou literaturu, pátrá v archivech a konzultuje s historiky a jinými odborníky. Sama říká: „Moji panovníci jsou autentičtí do posledního knoflíku!“ Vznikla tak úžasná díla, ve kterých se snoubí krása s historickými fakty.

Interaktivní program byl koncipován jako exkurze do života našich vládců a do doby, ve které žili. Hledali jsme panovníky a jejich manželky na základě kartiček, na nichž byla zobrazena část dřevořezby, a dozvěděli jsme se zajímavosti (pikantnosti) o panovnících, které v učebnicích dějepisu nebyly. Zábavnou formou jsme si přiblížili základní stavební slohy (románský, gotický, renesanci, baroko), uspořádali jsme si módní přehlídku, vyzkoušeli si, jak se leží v renesanční posteli, jak se sedí na královském trůně s korunovačními klenoty, zjistili jsme, odkud pochází slovo „stolice“, v románské rotundě jsme pomocí baterky přečetli tajný nápis, ve kterém se skrýval nejstarší český chorál „Hospodine, pomiluj ny“, vyzkoušeli jsme si „nejpopulárnější mučicí nástroje středověku (španělskou botu, palečnici, kládu), zahráli si na repliky hudebních nástrojů, napsali si dopis husím brkem a inkoustem (snažili jsme se psát krasopisem) a dopis jsme opatřili pečetí z vosku, skládali jsme puzzle s motivy obrazů nejslavnějších malířů (Mikoláš Aleš, Max Švabinský atd.) s výjevy z českých dějin a korunovačních klenotů.

 


Vytvořeno: 20. 3. 2019
Poslední aktualizace: 20. 3. 2019 19:09
Autor: