Praha - Národní muzeum

vzdělávací zájezd

V pátek 17. 5. 2019 byli žáci ZŠ Litenčice v Praze. Navštívili nově zrekonstruovanou historickou budovu Národního muzea. Ohromeni byli nejen exteriérem, ale především interiérem. Vše bylo nádherně čisté,naleštěné, nablýskané. Prošli se také po červených kobercích na schodištích.

Mimo toho shlédli dvě výstavy. Česko-slovenskou a slovensko-českou výstavu s názvem „Hej Československo“ a výstavu 2x100 nejzajímavějších exponátů Národního muzea.

První výstavou je provedla lektorka Národního muzea, která měla pro ně přichystaný zajímavý výklad a neméně zajímavé pracovní listy. Velkou pozornost věnovali vzniku samostatného Československa a jednomu ze zakladatelů – Milanu Rastislavovi Štefánikovi, od jehož tragického úmrtí v těchto dnech uplynulo sto let. Součástí výstavy byly zajímavé exponáty ze společné historie Čechů a Slováků, např. psací stroj Gustáva Husáka nebo běžecké boty Emila Zátopka. Výstava se zabývala několika tématy - Vznik ČSR, Politika, Školství, My a oni, Média a propaganda, Ozbrojené síly, Architektura, Víra, Krajina, Made in Czechoslovakia, Pohyb, Volný čas, Sociální vývoj, Česko-slovenský a slovensko-český film, Umění, Město a venkov a Epilog. Výstavu doplňovala spousta interaktivních prvků ukrytých v tzv. šuplících s překvapením, např. dva staré vytáčeci telefony (pevná linka), prostřednictvím nichž si žáci mohli telefonovat mezi sebou.

Dále žáci měli přístup do Pantheonu Národního muzea a mohli si tak prohlédnout sochy významných osobností našich dějin, umění a přírodních věd. Zaujala je také kostra velryby plejtváka myšoka, která byla opravdu obrovská, zavěšená přes celou místnost.

Vyčerpáni přemírou informací uvítali rozchod, kdy obdivovali krásu nákupních center Václavského náměstí.

Vytvořeno: 30. 5. 2019
Poslední aktualizace: 30. 5. 2019 20:06