Holešovská regata

hudebně sportovní akce pro všechny

Letos v červnu, konkrétně v pátek 21. a v sobotu 22. 6. 2019 proběhl již devátý ročník rodinného festivalu Holešovská regata. Součástí tohoto festivalu je tzv. Conti Regata – přehlídka žákovských a studentských plavidel. Jedná se o ruční vytvoření a vyrobení originálního a netradičního plavidla, a tím předvedení kreativity, zručnosti a umu žáků a studentů základních a středních škol.

Stejně jako v předchozích letech se i letos žáci naší školy zapojili svým uměním do Conti Regaty. Dlouho před termínem soutěžní přehlídky posádka plavidla vymýšlela a přemýšlela, řezala, vrtala, hoblovala, šroubovala, montovala a rozebírala, vylepšovala, natírala a zdokonalovala. Pracovali v rámci vyučovacích hodin pracovních činností, ale především ve svém volném čase mezi dopoledním a odpoledním vyučováním i po vyučování.

Výsledkem jejich úsilí byla loď s názvem WALTERBOAT. Následuje popis lodi z počítače jejího duchovního otce. Cituji: „Název lodi jsme zvolili jakožto tribut hlavnímu projektantu, konstruktéru, zásobiteli materiálu, stavbyvedoucímu a budoucímu gymnazistovi – panu Dominiku Seitlovi. V přední části plavidla je namontováno dělo ráže 80 mm, obsluhované trénovanou posádkou. Nedílnou součástí každé lodi je také kormidlo, uchycené ve střední části trupu lodi. Pohyb vpřed zajišťuje jízdní kolo, znovu využité po nalezení v kontejneru. Kolo obsluhuje poslední, ale hlavně nejsilnější člen posádky. Jelikož je loď součást Moravské říční flotily, je povinná vyrazit do boje. A proto míří přímo do Čech.“ Tento text byl čten moderátory Conti Regaty v sobotu 22. 6. 2019 v 15:48 při slavnostním defilé netradičních plavidel.

V inkriminovaný den žáci vyráželi z místa svého bydliště o půl osmé ráno, aby loď nalodili a v devět hodin byli v areálu holešovského zámku. Bylo nutné plavidlo znovu sestavit, protože kvůli transportu bylo v pátek 21. 6. kompletně rozebráno, rozloženo a naloženo na vozík a do přepravního vozidla. Někteří nejmenovaní svobodní páni z Nietkowitz měli problém se vstáváním na půl osmou. Mylně se domnívali, naštěstí jako jediní, že odjezd je až o půl deváté. Celá posádka tudíž musela čekat, až se vyhrabou z kanafasu a bude možné pokračovat v krasojízdě. Následovalo mezipřistání ve Zdounkách, bylo nutné vrátit vysouvající se dřevěnou podpěrnou laťku na její původní místo, aby nebyl dopravní malér. Dále se na cestě a po cestě nic dramatického nestalo. Dosti dramatické bylo pouze znovuzprovoznění plavidla. Pořád někdo chodil a kradl a ztrácel šrouby a matice a nářadí. Za vydatného přispění pana ředitele se dílo podařilo a kolem jedenácté hodiny bylo plavidlo na hladině kanálu. Vyvstaly problémy s pohonem a se stabilitou, které se opět podařilo vyřešit, a loď byla zdárně ukotvena v uzavřené marině. Námořníci měli konečně volný čas, jehož využili k prohlídce areálu a nasycení prázdných žaludků. Mezitím si návštěvníci prohlíželi vystavená plavidla a hlasovali v divácké anketě. Především muže návštěvníky zaujal pohon plavidla pomocí vysloužilého kola. Také procházela odborná porota a hodnotila originalitu plavidel. O půl čtvrté začalo slavnostní defilé originálních plavidel, kdy všechny lodě proplouvali kolem odborné poroty a nadšených diváků. Přesně v okamžiku, ve kterém naše loď doplula na své kotviště, se strhla průtrž mračen. Posádka vyčkala zmírněného deště a dopravila plavidlo po vodě do mariny k autu. Poté bylo plavidlo rozebráno a uloženo na vozík a do automobilu. Následoval čas určený k odpočinku a individuální zábavě. Provázela nás hudební produkce skupiny Wohnout, Richarda Krajča a Nikose Kulurise, Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers a kapely Jelen. Po slavnostním vyhlášení ceny diváků posádka a její doprovod zvedly kotvy a odplachtily k domovu.

Za rok znovu na Holešovskou regatu, v jiném složení.

Vytvořeno: 11. 7. 2019
Poslední aktualizace: 11. 7. 2019 7:53